Bill of lading

انواع بارنامه در حمل و نقل، بارنامه (Bill of lading، به اختصار B.L) سندی است که توسط شرکت حمل و نقل صادر می شود.

بارنامه به عنوان سند اصلی در خرید و فروش خارجی حاکی از خرید یا فروش کالا شناخته می شود یا به تعریف دیگر بارنامه حمل و نقل سندی است که براساس آن حمل کننده یا نماینده او بعد از وصول کالا صادر می‏ نماید و آن سند اصلى انتقال مالکیت کالا از فروشنده به خریدار است.

در واقع بارنامه، حمل کالای معینی از مبدا حمل کالا به مقصد حمل با وسیله حمل توافق شده از جمله کشتی، قطار، کامیون، هواپیما و یا ترکیبی از آنها، در مقابل کرایه حمل تعیین شده می‏باشد. علاوه بر آن بارنامه، سندی است که می‏تواند پس از وقوع حادثه و صدمه دیدن در زمان ادعای خسارت از بیمه به عنوان پشتوانه استفاده شود.

بارنامه قابل انتقال به غیر بوده و مالکیت کالا را نشان می دهد. بارنامه حاوی اطلاعاتی مانند مشخصات ظاهری کالا (تعداد بسته ‏ها، شماره و علامت آن‏ها) وزن کالا و در آخر مقدار و نوع کالا مطابق آنچه فرستنده اعلام کرده است. اما بعضی از بارنامه غیر قابل انتقال هستند. معمولا در بارنامه غیر قابل انتقال روی آن عبارت Non-negotiable درج می شود.

نوع بارنامه با توجه به نوع وسیله مورد استفاده معین می‌شود. به عبارت دیگر، با توجه به این که کالاهای مختلف، با وسایل گوناگون حمل می‌شود، از بارنامه‌های متفاوتی استفاده می‌شود، که رایج‌ترین انواع بارنامه در حمل و نقل به شرح زیر است:

 1. بارنامه دریایی، حمل با کشتی (Ocean/Marine Bill of Lading)
 2. بارنامه‌ی هوایی، حمل با هواپیما (Airway Bill)
 3. بارنامه‌ی راه آهن، حمل با قطار (Railway Bill)
 4. راه نامه (بارنامه) حمل با کامیون (CMR/Truck Way Bill)
 5. بارنامه‌ی سراسری، حمل با کامیون، قطار، کشتی (Through Bill of Lading)
 6. بارنامه‌ی حمل مرکب فیاتا (Combined Transport Bill of Lading)

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع بارنامه در حمل و نقل با ما تماس حاصل فرمایید.

 

بارنامه دریایی

بارنامه‌ی دریایی به سندی اشاره دارد که توسط شرکت کشتیرانی و یا نماینده آن صادر می‏شود. این بارنامه در مقابل دریافت کالا جهت حمل صادر می گردد. بارنامه‌ی دریایی سند مالکیت کالا به حساب می ‏آید و قابل معامله است.

 1. بارنامه برای حمل گذری (TRAMP) که طبق قرارداد اجاره (CHARTER) صادر می شود.
 2. بارنامه مربوط به خط کشتی رانی

در حمل گذری، کشتی معمولا یک یا بخشی از یک محموله کامل را حمل می کند. در حالت حمل توسط خط کشتیرانی، توافق اجاره یا ذخیره کردن جا در کشتی مورد نظر است و موید آن است که جای لازم برای کالای مورد نظر در کشتی پیش بینی شده است و بارنامه خط دارای مفاد و شرایطی است که به منزله تعهد و مسئولیت خط است.

بارنامه هوایی

بارنامه‌ی هوایی به طور معمول در ۱۲ نسخه صادر می‏شود. از نظر تجارتی در بارنامه هوایی ۳ نسخه اصلی آن مهم است و باقی نسخه ‏های آن برای قسمت‏ های داخلی شرکت هواپیمائی مورد استفاده قرار می‏گیرد. این نوع بارنامه باید ممهور به مهر شرکت هواپیمایی و شامل اطلاعات مربوط به تاریخ پرواز و شماره پرواز باشد.

سه نسخه اصلی در بارنامه هوایی عبارتند از:

 1. نسخه اصلی اول برای شرکت حمل کننده یا صادر کننده FOR CARRIER
 2. نسخه اصلی دوم برای گیرنده کالا FOR CONSIGNEE
 3. نسخه اصلی سوم برای فرستنده کالاFOR SHIPPER
بارنامه راه آهن

سندی است که توسط شرکت های راه آهن در ایستگاه های بارگیری آنان صادر می شود و شرکت راه آهن طی این سند اعلام می کند که کالای مندرج در راهنامه را تحویل گرفته و متقبل می شود که آن را در مقصد صحیح و سالم همان طور تحویل بدهد. بارنامه راه آهن غیر قابل معامله و انتقال است.

مشخصات موجود در بارنامه‌ی راه آهن عبارت است از:

نام و آدرس فرستنده کالا، نام ایستگاه مبدأ و مقصد کالا،نام و آدرس گیرنده کالا، تعیین نوع کالا و مشخصات آن از قبیل تعرفه، ابعاد و غیره، وزن کالا، تعداد بسته ها و مشخصات بسته بندی، شماره واگن، ذکر جزئیات مورد لزوم جهت گمرک و هزینه حمل کالا

بارنامه زمینی یا جاده ای

بارنامه‌ی زمینی یا CRM سندی است که به منظور حمل کالا با کامیون مورد استفاده قرار می‏‌گیرد. این نوع بارنامه، مخصوص حمل کنندگان با کامیون است و تعیین کننده محدوده مسئولیت ‏های متصدیان حمل و نقل جاده ه‏است. معمولا در ۶ الی ۱۴ نسخه صادر می گردد که ۳ نسخه آن اصلی است و قابل معامله نیست.

آنچه که در بارنامه‌ی CRM ذکر می شود عبارت است از:

نام و نشانی فرستنده کالا یا کارگزار آن، نام و نشانی حمل کننده کالا، نام و نشانی گیرنده کالا، تاریخ صدور و تاریخ حمل، تاریخ و محل بارگیری در مبدأ و همچنین تاریخ و محل تحویل در مقصد، وزن خالص و ناخالص محموله، هزینه های مربوط به حمل و گمرک، مشخصات کالا از لحاظ ابعاد، نوع بسته بندی، نوع کالا، تعداد و علائم روی آن، ذکر این که آیا انتقال از کامیونی به کامیون دیگر مجاز است یا خیر و اسناد ضمیمه.

بارنامه حمل مرکب فیاتا

اتحادیه بین المللی کارگزاران بار آن را به منظور استفاده عاملین حمل و نقل مرکب تنظیم کرده است. بارنامه فیاتا حاوی آرم سازمان فیاتا و اتاق بازرگانی بین المللی است. بارنامه حمل مرکب چند وجهی فیاتا مهم‌ترین سندی است که فیاتا در اختیار اعضای خود قرار داده است. این نوع بارنامه، سندی است قابل معامله و دال بر تحویل کالا و حمل آن با استفاده از وسایل مختلف حمل از مبدأ تا مقصد تعیین شده. در فیاتا مواردی به عنوان مفاد و شرایط ذکر شده است که فورواردر در قبال آن ها مسئولیت دارد. از جمله:

 1. فورواردر مسئول عملکرد و غفلت اشخاصی است که از خدمات آنها جهت اجرای قرارداد بر اساس بارنامه استفاده می‌کند.
 2. مسئولیت و تعهد فراهم آوردن وسایل اجرای کامل حمل از محل دریافت تا محل تحویل کالا، طبق مندرجات بارنامه، با فورواردر و به نام او خواهد بود.

 

بازرگانی آماج شمس به عنوان یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات جامع بازرگانی مستقر در چین می تواند در کلیه مراحل ثبت سفارش خارجی و واردات از چین همراه شما باشد تا در این مسئله بتوانید با استفاده از تجربیات مجموعه بازرگانی آماج شمس با کمترین ریسک ، بیشترین سود آوری تجارت با چین را بچشید

 

در بازار برابر رقابتی امروز، نیاز به یک تیم کارآمد و متخصص در هر زمینه‌ای احساس می‌شود، بازرگانی آماج شمس می‌تواند این تیم را برای شما مهیا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *