اعتبار اسنادی

جهت داد‌ و‌ ستد و انجام فعالیت‌های اقتصادی در بازار تجارت جهانی نیاز به مبادلات مالی است. در این راستا بانک‌ها از طریق اعتبارات اسنادی ساز و‌ کاری را فراهم کرد تا بازرگانان راحت‌‌تر و مطمئن‌‌تر در بازارهای جهانی خرید و فروش نمایند.

اعتبار اسنادی (Letter of Credit)

اعتبارات اسنادی ضمانتی از سوی بانک است که به فروشنده تعهد می‌دهد پول او در زمان مشخص و به میزان تعیین شده پرداخت خواهد شد. همچنین بانک با نگه‌داشتن اعتبارات اسنادی نزد خود به خریدار ضمانت می‌دهد تا هنگامی که کالاهای خریداری شده بارگیری شوند و تاییدیه به دست بانک برسد، پول فروشنده پرداخت نخواهد شد.

مزایای اعتبارات اسنادی:
 • اطمینان فروشنده از اینکه پس از ارایه اسناد حمل وجه اعتبار را مطابق شرایط اعتبار از بانک کارگزار یا تایید کننده دریافت می کند.
 • امکان کنترل تاریخ حمل و تحویل نهایی کالا.
 • اطمینان خریدار از اینکه پرداخت وجه اعتبار به فروشنده فقط بعد از انتقال و فک مالکیت کالا از وی صورت خواهد گرفت.
 • امکان کسب تسهیلات بیشتر برای فروشنده در مقابل اعتبار گشایش یافته برای تهیه کالای سفارش شده
 • تعهد بانک برای پرداخت بها در معاملات بجای فرد فروشنده

اعتبارات اسنادی انواع مختلفی دارد که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

بازرگانی آماج شمس با سالها تخصص و تجربه در امور مختلف تجاری و بازرگانی آماده ارائه مشاوره خدمت شما تجار گرامی می‌باشد

انواع اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی وارداتی یا صادراتی:
 • به اعتباری که خریدار برای واردات به کشور خود گشایش می کند اعتبار وارداتی و این اعتبار از لحاظ فروشنده کالا که در کشور دیگر قرار دارد اعتبار صادراتی می باشد.
اعتبارات اسنادی قابل برگشت:
 • (Revocable L/C) در این نوع اعتبار، خریدار و یا بانک گشایش کننده اعتبار می تواند بدون اطلاع فروشنده، هرگونه تغییر یا اصلاحی در شرایط اعتبار بوجود آورد. از این نوع اعتبار استفاده چندانی نمی شود زیرا فروشنده اطمینان لازم را نسبت به پایدار ماندن اعتبار و انجام تعهدات خریدار ندارد.همچنین در اغلب بانک‌ها نیز از قبول و ثبت سفارش اعتبار قابل برگشت خودداری می‌نمایند
اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت :
 • (Irrevocable L/C) در اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت هرگونه تغییر شرایط اعتبار از جانب خریدار یا بانک گشایش کننده اعتبار موکول به موافقت و رضایت فروشنده بوده. فروشندگان معمولا از این گونه اعتبار استقبال بیشتری میکنند.

در اغلب موارد بانک‌ها در متن L/C واژه Irrevocable Credit را به عنوان اعتبار اسنادی غیرقابل‌برگشت ذکر می‌کنند. در صورت عدم تصریح و سکوت در اعتبار اسنادی مبنی بر قابل برگشت یا غیر قابل برگشت بودن آن، اعتبار غیر قابل برگشت خواهد بود.

اعتبار اسنادی تایید شده:
 • (Confirmed L/C) اعتباری است که خریدار ملزم می شود تا اعتبار صادره از سوی بانک خود را به تایید هر بانک معتبر دیگر که مورد نظر فروشنده است، برساند. این نوع اعتبار اسنادی حاکی از اطمینان نداشتن به حیثیت اعتباری بانک صادر کننده و یا وضعیت متزلزل سیاسی یا اقتصادی کشور خریدار است.

به دلیل آنکه هر دو بانک انجام تعهدات را تضمین می‌نمایند، هزینه افتتاح اعتبار اسنادی تائید شده بیش از سایر اعتبارات است.

اعتبار اسنادی تایید نشده:
 • (Unconfirmed L/C) این نوع اعتبار در شرایط متعارف و بدون نیاز به تایید بانک دیگری گشایش می یابد.  چنانچه در شرایط متن اعتبار L/C واژه Confirmed درج نشود آن اعتبار تایید نشده تلقی می شود.
اعتبار اسنادی قابل انتقال: 
 • (Transferable L/C) به اعتباری گفته می شود که طبق آن، فروشنده اصلی حق دارد همه یا بخشی از اعتبار گشایش شده را به شخص یا اشخاصی انتقال دهد. مشخص است این نوع اعتبار یک امتیاز برای فروشنده محسوب می شود. برای این نوع اعتبار اسنادی باید از بانک مرکزی مجوز گرفت.
اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال:
 • (Untransferable L/C) به اعتباری گفته می شود که فروشنده حق واگذاری کل یا بخشی از آن را به دیگری ندارد. در تجارت بین الملل عرف بر غیر قابل انتقال بودن اعتبار است.
اعتبار اسنادی دیداری :
 • (At Sight L/C) به اعتباری گفته می شود که طبق آن بانک ابلاغ کننده پس از رویت اسناد حمل ارایه شده از طرف فروشنده، در صورت رعایت تمامی شریط اعتبار از سوی وی، بلافاصله وجه آن را پرداخت می کند.

اعتبار اسنادی یوزانس: 

 • (Usance L/C) اعتباری است که وجه اعتبار بلافاصله پس ارائه اسناد از سوی فروشنده، پرداخت نمی شود بلکه پرداخت وجه آن، بعد از مدت تعیین شده صورت می گیرد. در واقع فروشنده به خریدار مهلت می دهد که بهای کالا را پس از دریافت و فروش آن بپردازد.

به عبارتی دیگر در اعتبار یوزانس خریدار طی مهلتی مشخص وقت دارد کالا را فروخته، سپس وجه آن را به همراه سود به فروشنده پرداخت کند. در کشورهایی که با کمبود ارز مواجه هستند، اعتبار یوزانس رواج بیشتری دارد.

اعتبار اسنادی پشت‌به‌پشت:
 • (Back to Back L/C) این نوع اعتبار شامل دو اعتبار مستقل از هم است. به طوری که اعتبار اول به سود فروشنده افتتاح می‌شود اما توانایی تهیه و ارسال کالا را به هر دلیلی ندارد. از این رو با اتکا به اعتبار اول که برای او باز شده، اعتبار دومی از سوی فروشنده اول برای فروشنده دیگر که امکان تهیه و ارسال کالا را دارد، افتتاح می‌گردد.
اعتبار اسنادی گردان :
 • (Revolving L/C) اعتباری است که پس از هر بار استفاده فروشنده از اعتبار، همان مبلغ اسناد تا سطح اعتبار اولیه افزایش می یابد در واقع بدون احتیاج به افتتاح یا اصلاح اعتبار جدید، اعتبار موجود خود به خود تجدید می شود. در واقع در اعتبار قید می‌شود که این اعتبار با n بار با مبلغی معادل x قابل چرخش است.
اعتبار اسنادی ماده قرمز :
 • (Red Clause L/C) در این نوع اعتبار فروشنده حق دریافت کل یا بخشی از وجه را پیش از ارسال کالا خواهد داشت. یعنی می تواند وجوهی را بصورت پیش پرداخت از بانک ابلاغ کننده یا تایید کننده دریافت کند.

نکته‌ای که وجود دارد این است برخی از انواع اعتبار اسنادی در ایران قابل استفاده نبوده و یا نیاز به اخذ مجوز از بانک مرکزی دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع اعتبارات اسنادی می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *