مسیر سبز ، مسیر زرد ، مسیر قرمز

مسیر سبز ، مسیر زرد ، مسیر قرمز

با معاینه فیزیکی کالا، کالای اظهار شده با کالای موجود در گمرک تطبیق داده می شود که برای این منظور، بر اساس مدیریت خطر از روش سه مسیره در گمرک استفاده می شود و پس از تخصیص شماره ثبت(کوتاژ) تعیین مسیر همزمان با تعیین ارزیاب به عمل می آید. این تعیین مسیر بدون دخالت نیروی انسانی، توسط رایانه و به صورت خودکار انجام می گیرد. این مسیرها به شرح زیر می باشند:

مسیر سبز

  • به این معنا که هیچ ارزیابی فیزیکی لازم ندارد، بنابراین اظهارنامه از دایره به اصطلاح (تشخیص هویت و دریافت اسناد) به کارشناس مسیر سبز مستقر در دایره ارزیابی تحویل می شود. کارشناس در این مقطع یکبار دیگر نگاهی به اسناد و اظهارنامه دارد، تا اطمینان یابد که کم و کسری وجود نداشته، بنابراین مندرجات اظهارنامه به اختصار از لحاظ حقوق ورودی، و سایر نکات بررسی می شود. این نوع کالاها نیازی به آزمایشگاه و استاندارد ،کسب مجوز ندارد و نظر کشور ساخت و اسناد ارائه شده نیز مشکلی ندارد. ارزش و تعرفه اظهاری سند،با ارزش و تعرفه استنباطی گمرک نیز مطابقت دارد. اغلب کارت بازرگانی شرکت های تولیدی در این مسیر قرار می گیرند .

مسیر زرد

  • اگر اظهارنامه ای در مسیر زرد قرار بگیرد، از همان بخش تشخیص هویت و دریافت اسناد به کارشناس مربوطه تحویل می شود. در این مرحله تک تک اسناد به دقت بررسی و با اظهارنامه مطابقت داده می شود تا از لحاظ طبقه بندی، ارزش گذاری ، میزان حقوق ورودی متعلق به کالا، در صورت اعمال ترجیحات ملاحظه مستندات که با فراخواندن اظهارنامه از رایانه صورت میگیرد، اطمینان حاصل شود. اظهارنامه هایی که در این مسیر قرار می گیرند مانند مسیر سبز نیازی به ارزیابی فیزیکی ندارند و فقط اسناد آنها به دقت بررسی می شوند. معمولا کالاهایی که نیاز به مجوزهای ورود خاص مانند مجوز سازمان استاندارد و یا وزارت بهداشت دارند، در این مسیر قرار می گیرند. در این مسیر ارزیابی معمولا چند روز زمان لازم دارد و در سیستم آن تاخیر زمانی بر حسب روز است.

مسیر قرمز

  • با قرار گرفتن در این مسیر انجام کلیه تشریفات اسنادی و معاینه کالا الزامی است، بدین معنا که ارزیابی به طور تفصیلی از رسیدگی به اسناد پیوست، تطبیق اسناد با اظهارنامه ، گرفته تا معاینه کالا، پس از باز کردن یک تا چند بسته، یا همه بسته ها حسب مورد، اطمینان از کد 8 رقمی کالا، با توجه به اصول و قواعد طبقه بندی، ارسال به دایره ارزش به منظور تعیین ارزش و همچنین ارسال به آزمایشگاه در مواردی که تشخیص نوع کالا برای طبقه بندی و اطمینان از درستی کد 8 رقمی که اظهار گردیده است، لازم است.

 

موارد اشاره شده اهم موارد مسیرهای اظهارنامه گمرکی (مسیر سبز ، مسیر زرد ، مسیر قرمز) بود. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

بازرگانی آماج شمس با سالها تخصص و تجربه در امور مختلف بازرگانی آماده ارائه مشاوره خدمت شما تجار گرامی می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *